İSTANBUL TESİSAT
YERDEN ISITMA TESİSAT TEMİZLİĞİ ve BAKIMI

YERDEN ISITMA TESİSAT TEMİZLİĞİ ve BAKIMI

13-08-2013 15:25 H. İbrahim Petek Temizliği
YERDEN ISITMA TESİSAT TEMİZLİĞİ ve BAKIMI

Yerden ısıtma temizleme, alttan ısıtma temizliği, mobil sistem temizlik, yerden ısıtma bakım, kollektör yerden ısıtma sistem temizliği, yerden ısıtma boru temizliği

Yerden ısıtma tesisat temizliği ortalama 3 ile 5 yıl arasında boruların içerisinde biriken çamurlaşmayı yok etmek için yapılır. Kollektör sistemine bağlı hortum borularda zaman içerisinde dolaşan su sirkülasyon sonucunda çamur biriktirmeye başlar. Biriken çamur boru çeperine tamamen yapışmadan sisteminizi temizlettirin.

Mutlaka Okuyun !....

Yerden ısıtma sistemlerinde zamanla oluşan balçık sizin gözünüze çamur gibi görünebilir fakat bilimsel bir anlayış içerisinde baktığınızda oluşan bu çamurun canlı bir bakteri olduğunu görürsünüz. Mobil sistem hortumlu sulu zemin ısıtma sistemlerinde ısıyı 55 derecenin üstüne çıkaramadığınız için bu bakteriler borunun belirli noktalarında üreyerek o bölgenin fazla ısınmasını engeller. Bir koloni gibi çoğalan bu bakteriler zamanla sistemin tamamına yayılır. Kombinizin parçalarını ve motorunda tıkanmalara yol açar. Bu bakteriler 70 derece ısıda kaybolurlar. Radyatör peteği buulunan evlerde ısı 70 dereceye çıktığı için bu bakterilere rastlamanız mümkün değildir. Yerden ısıtma X700 koruma kimyasalı sistemde bulunduğu sürece ısıtma sisteminiz güvenilir ellerdedir.

 

 

For Under Floor Heating Systems

Cleans and protects underfloor heating systems. Sentinel X700 is a solution containing a stabilised biocide for use in underfloor heating systems. The lower temperature in such systems promotes the growth of bacteria and fungi which can cause problems such as blockages of the pipe work, manifolds, valves and heat exchangers. Microbiological growth can also produce unpleasant smells and cause corrosion of the heat exchanger or manifolds. This can severely disrupt the smooth and efficient operation of the system. Sentinel X700 is specifically designed to eliminate these problems in underfloor heating systems.

Key Features

Effective biocide and fungicide
Removes blockages caused by slimes
Gives long lasting protection
Easy and quick to dose
Non corrosive, safe to handle
Compatible with X100 inhibitor
Supported by BioCheck Test Kit

Packaging 1 litre bottle

kaynak : sentinel-solutions.net alıntıdır.

Oluşan çamur ve kireç birleşip boru çeperine tamamen yapışırsa sisteminizi tamamen değiştirmeniz gerekebilir.

Kalorifer Tesisat yıkama panel ve döküm sistemlerinde 3-4 yılda bir alüminyum(alurat) petek ve yerden ısıtma sistemlerinde ise 2-3 yılda bir yapılmalıdır. Isınma sorunu yaşayan müşterilerimiz mutlaka bizimle irtibata geçmelidir. Telefon uzman arkadaşlar gerekli bilgiyi aldıktan sonra ekibimiz makinalarımız ile birlikte gelerek gerekirse kimyasal kullanarak tesisatınızda yıkama işlemi gerçekleştirir. Tesisat yıkama işlemleri radyatör ve peteklerinizde %20 varan yakıt tasarrufu sağlar.

ISINMADA YAŞANAN PROBLEMLER ve ÇÖZÜMLERİ

Alttan ısınma sistemleri veya zeminden ısınma (sulu sistem) oldukça basit bir yapıya sahip bir giriş ve bir çıkış horutumundan meydana gelmektedir. Kollektöre bağlı bu hortumlar içinden geçen sıcak su önce zemini ısıtıp sonra ısıyı yukarı vermeye başlar. Kombi tarafından ısınan su kombi pompası yardımıyla tesisat ana borularından geçerek kollektöre iletilir. Kollektörün görevi her odaya eşit şekilde ısıyı dağıtmaktır. Hatta kollektör üzerinde her odanın ayrı ayrı vanaları bulunmaktadır. Bu vanalar sayesinde çalışmasını istemediğiniz odanın vanasını kapattıktan sonra diğer odalarda daha verimli ısınma sağlayabilirsiniz.

Bazı odalarda bölgesel ısınma problemleri yaşıyorum, sebebi ne olabilir?

Yukarıdaki yazımızda yerden ısıtma sisteminin nasıl çalıştığı hakkında kısa bir bilgi verdik. O kadar karmaşık boru arasında kısacası su bir taraftan girip diğer taraftan geri döünş yapar. Bölgesel ısınmamanın 3 sebebi olabilir. Birincisi kombinizin çeşitli arızları sebebi su sirkülasyonu rahat çalışmayabilir. bunlardan en önemlisi pompanın çalışıyor gibi görünüp vazifesinin tam anlamıyla yapmayabilir. Ayrıca tesisata bağlı ek pompanın kontrol edilmesinde yara var. Pompaların çarkları kırılmış olabilir veya kireç tortu dönüşü zorluyor olabilir. Diğer bir problem boru ve kollektör sistemindeki kirlilik suyun kollektör vanalarından yavaş geçmesini sağlar ve su dönüşü yavaşlar. Kollektör geçişlerinde daralmalar meydana gelirse su en rahat yerden dönüş yapacağı için tıkalı olan yerlerden daha yavaş geçer. Tıkalı vananın bağlı olduğu odanın ısısında düşüş meydana gelir. Bunu anlamanız için öncelikle temizlik yaptırmanız gerekir. Sonrasında sistemi temizlik yaparak kurtarabilirsiniz veya en kötüsü kollektörlerin her ikisinide değiştirmeniz gerekir.

Neden kalorifer tesisatı yıkanmalıdır?

Zamanla kalorifer tesisatı içerisinde devir dayim yapan su kireçlenmelere yol açar. Kalorifer borularında tıkanmalara ve boru çapında düşüşlere yol açar. Yerden ısıtma sistemlerinde adeta çamur a benzer pisliklere yol açar. Temizlik yerden ısıtma sistemlerinde kimyasal kullanmadan yapılır.

Yorum yap

 
Image verification