İSTANBUL TESİSAT
Kırmadan Su Kaçağı Bulma | İstanbul Tesisat

Kırmadan Su Kaçağı Bulma | İstanbul Tesisat

18-02-2014 10:44 H. İbrahim Su Kaçağı
Kırmadan Su Kaçağı Bulma | İstanbul Tesisat

Teknolojinin gelişmesiyle eski yöntemlerle su kaçağı bulma tarih olurken çeşitli makine üreticileri tarafından ülkemize ithal edilen su kaçağı tespiti cihazı ile sektörde rekabet artmaktadır. Su tesisat firmaları nakit para akışı sebebiyle inşaat, konut alt yapı işlerine fazla önem vermemektedir. Çünkü bu tarz işlerde çek ve ileri tarihli ödemeler yapıldığından firmalar eleman ve malzemeye ödenek bulamadığı için sistem bir noktada tıkanmaktadır. Şartlar bu durumdayken firmaların eleman bulma sıkıntısı giderek artıyor. Yeni nesil gençler zor şartlarda ve beden gücü gerektiren işlerde çalışmak istemiyorlar. Genellikle cafe, kasiyer veya bir mağazada reyon görevlisi olarak çalışmayı tercih ediyorlar. Bu gençlerin gelecek için herhangi bir ideali yada aile kurma düşüncesi olmayan örf ve adetlerden tamamen yoksun kalıp yozlaşmasının bir göstergesidir. Halbuki su tesisat sektöründe 10 yıl sonra kalifiye eleman sıkıntısı yaşanacağını düşünürsek usta elemanların dolgun ücretlerle çalışabileceği bir ortam meydana gelecektir. Şuan işçiliğe kıymet verilmeyen bir toplum içerisinde yaşıyorken gelecekte Avrupa'da olduğu gibi Ülkemizde de bu tarz ağır işleri yapan ustaların çok kıymetli olacağı düşünülebilir.

Not: Su tesisat mesleği bilinçli ve özveriyle yapılması gereken bir meslektir. İşini ciddiye almayan tesisatçıların yaptığı tüm tesisat borularında ilerleyen yıllarda müşteri mutlaka maddi ve manevi sorunlar yaşayacaktır.

Su kaçağı dairenizde herhangi bir atık su yada temiz su borusunda olaşabilecek sızıntılardır. Bu problemin ortaya çıkmasının temel sebepleri arasında işçilik ve malzeme kalitesi belirleyici rol oynar. Konutunuzun herhangi bir bölgesinde kabarmalar, boya dökülmeleri meydana gelebilir. Bunun su kaçağı olduğunu anlayabilmemiz için tesisatınızda birkaç testin yapılması gereklidir. Konutunuza gelen tesisatçı ustamız bu testler sonucunda ortaya çıkan bilgileri analiz edip doğru tespiti yapmak için uygun olan kaçak tespit cihazını kullanır. Yapılması gereken testler aşağıda sırasıyla belirtilmiştir.

Temiz su tesisat kontrolü
Sıcak su hattı basınçlı testi
Soğuk su hattı basınçlı testi
Uzun tesisat hatlarında yüksek basınçlı hava ile test
Gaz ile sızdırmazlık testi

Atık su tesisatı kamera ile görüntüleme
Gider boruları içerisinde kamera ile görüntü alma
Conta sıyırması kontrolü
Yeterli derecede eğimin verildiğini kontrol etme
Pis su tesisatı içerisinde suyun gidişini engelleyen tıkanma problemleri kontrolü 

Zemin sızdırmazlık problemleri
Fayans derz araları kontrolü
Tuvalet taşı, küvet, süzgeç kenar aralarındaki boşluklar
Kırık çatlak seramik kontrolü

Kalorifer tesisatı kaçak testi
Isıtma tesisat borularında kaçak tespiti
Kombi basınç göstergesi kontrolü
Radyatör, musluk bağlantı yerlerinin kontrolü

su-kacagi-tespiti.jpg

Su Kaçak Tespiti Nasıl Yapılır?

Öncelikle tespit yapılacak olan dairenin giriş suyunun bina şebeke suyundan ayrılması gerekir. Daha sonra daire içerisinde ki musluklar ve vanaları kapatılarak teste hazır hale getirilir. Bunu yapmamızda ki sebep tesisat içerisine uygulanacak basınç sırasında musluklara bağlı makinelerin zarar görmemesidir. Temiz su testi için gerekli su motoru ve manometredir. Eğer konut içerisinde bir kaçak varsa manometre göstergesinde düşme meydana gelecektir. Aynı zamanda musluklar ve vanalar kontrol edilerek herhangi bir damlamanın kaçak zennedilmemesi gerekir. Aksi takdirde dairede kaçak olduğunu düşünüp manometredeki düşüşe aldanarak saatlerce kaçak bulunmaya çalışılır. Testler sonucunda temiz su tesisatında herhangi bir kaçak olmadığı kanaatine varılırsa pis su görüntüleme işlemine geçilebilir. Üst kat komşunuzdan size sızma yapan suyun sadece sıcak su veya suğuk su kaçağı olması gerekmez. Atık su giderlerinde problem oluşmuş olabilir. Üst katın banyosundan sızan su tavanda renkli lekeler oluşturuyorsa " pis su kaçağı " olma olasılığı yüksektir. Bunu anlamanın en garanti yolu üst kattaki komşunuzun gider borularını bilgisayarlı su kaçak bulma cihazı ile görüntületmenizdir.  

Temiz su kaçak tespiti ortalama 15 dk ile 20 dk arasında yapıalacak testler sonucu ortaya çıkar. Şebeke suyu borularınızda kaçak bulunması halinde noktasal tesipit yapan su kaçağı servisi elemanları müşterinin isteğine göre tamirat yapmaktadır. Onarım işi iki kısımdan oluşmaktadır.

1- ) Kırmadan kimyasal ilaçla tamir
2- ) Zemin kırılarak sızdıran borunun noktasal olarak onarımı

Kalorifer tesisat kaçaklarında kimyasal ilaç ile onarım daha çok tercih edilmektedir. Kombi tesisatı kapalı devre bir sistem olduğu için içerisinde dolaşan suyun basıncı değişken bir yapıya sahip değildir. Maksimum 2 bar basınçla çalışan ısıtma tesisat boruları fazla basınca maruz kalmadığı için eknomik çözüm olarak kimyasal uygulaması yapılmaktadır. Cihazla kombi su kaçakları bulunması oldukça zor bir işlemdir. Çünkü bu tarz tesisat sistemlerine bağlı basınca dayanıklı olmayan kombi ve radyatörler bulunmaktadır. Ayrıca yerden ısıtma tesisatlarında kullanılan borularda tamir kırılarak yapıldığında üstündeki zemine bağlı oalrak maliyeti oldukça artırmaktadır. Bunun yerine hem yerden ısıtma tesisat kaçaklarında hemde pprc boru ile döşenen sistemlerde kullanılabilen kaçak onarım sıvısı daha ucuza mal edilmektedir.

Yorum yap

 
Image verification